Yüz gençleştirme

Ülkemizde tüm estetik uygulamalarda olduğu gibi yüz bölgesine ait ameliyatlı ve ameliyatsız gençleştirme işlemlerinde son derece ileri düzeyde gelişmeler kaydedilmiştir.

Yüz gençleştirme ameliyatı, estetik cerrahlar arasında dahi özellikle bu konuda deneyimli olan estetik cerrah gereksinimi olan çok özellikli bir ameliyattır. Yüz bölgesi mimikler ve çiğneme ile ilgili pek çok görevi üstlenen anatomik yapıdan oluşmaktadır. Bu anatomik yapıların ameliyat esnasında hasarlanmaması çok hassas – ince bir çalışma ve ileri düzeyde cerrahi deneyim gerektirir. Bu nedenle yüz germe ameliyatı düşünen hastaların hekim seçiminde çok dikkatli davranması gerekir. Layığı ile yapılmış bir yüz gençleştirme ameliyatı, hastaların yüzünden yaşlanma belirtilerini ortadan kaldıran tam bir restorasyondur. Cerrahi yüz gençleştirme operasyonunda yüz cildinin sarkıklığı ve gevşemiş yüz kasları gerilir ve yukarıya asılır. Yüz gençleştirme ameliyatı geçiren bir hasta 10 ila 25 yıl kadar genç bir görünüme kavuşabilir.

Kendisini ameliyat olmaya hazır hissetmeyen yada yüzündeki yaşlanma belirtileri henüz ileri düzeyde olmayan hastalar ise fokuslu USG, fraksionel lazer tedavisi, q-switch lazer tedavisi, radyo frekans uygulaması gibi cerrahi olmayan medikal estetik uygulamalardan yararlanabilirler. Bu uygulamaların hiç birinde hastaya girişimsel müdahale söz konusu değildir ve cilt bütünlüğü bozulmaz.

Son yıllarda yüz gençleştirme işlemleri arasında mini invaziv yani yarı girişimsel kabul edilen iple yüz asma ve cilt gençleştirme işlemleri de ayrı bir popülarite göstermektedir. İple yapılan uygulamalarda çok ince iğnelerle cilt altı dokuya yüzü asma ve doku yenileme özelliği olan biyo-uyumlu ipler yerleştirilmektedir.

İster cerrahi olsun isterse de cerrahi dışı medikal estetik uygulamalar olsun, bu tedavilerin yüz gençleştirmeye ayrı ayrı katkısı olabilecekken bu uygulamaların birkaçından aynı anda faydalanılarak başarıyı ve hasta memnuniyetini daha da artırmak mümkündür.

Burun Estetiği, yüz gençleştirme ile en çok kombine edilen uygulamalardandır. Burun Estetiği kişinin nefes almasını ve estetik açıdan daha güzel görünmesini sağlamak için uygulanan bir operasyondur. Burun operasyonu sonrası dikkat gerektirir. Hastanın kendini toparlaması biraz zaman alabilir.

‘Saç Ekiminde en gelişmiş yöntem mikromotor fue ile saç ekimidir.’

Saçların varlığı ve sağlıklı oluşları güzellik imajına önemli katkısı olan bir özelliktir. Bu nedenle, saç kaybı yaşamak kadın olsun erkek olsun herkesi mutsuz eder ve kişide öz güven zedelenmesine neden olur. Üstelik bu insanların sayısı düşünüldüğünden çok daha fazladır.

Saç dökülmeleri genetik nedenlere ya da kansızlık, tiroid bozuklukları gibi hastalıklara bağlı olabilir. Hastalıkların bazıları ilaç tedavileri ile düzeltilebilirken genetik saç dökülmelerinde kellik kaçınılmazdır. Saçsız olan kişiler bezen peruk veya protez gibi geçici çözümlere baş vursalar da daha sonra bunların büyük bir çoğunluğu ve çözüm arayan kel insanların tamamı, sonuçları kalıcı olan saç ekimini tercih etmektedirler. Zira saç ekimi günümüz şartlarında tıbbi geçerliliği olan tek kalıcı kellik tedavisidir. Saç ekimi ülkemizde uzun yıllardır yapılmakta olup özellikle dünya çapında ilerleme göstermemiz son 10 yılı kapsamaktadır.

Donör bölgeden alınarak kel olan bölgelere saç kökü transferi yapmanın çeşitli yöntemleri vardır. Bu yöntemler içerisinde hem sonuç başarısı hem de sürecin daha konforlu geçmesi açısından en gelişmiş yöntem mikromotor fue ile saç ekimidir. Bu yöntemde transfer edilecek saç köklerinin tek tek alınması ve kellik olan bölgeye ekilmesi söz konusudur. Kullanılacak teknik ne olursa olsun iyi bir saç ekimi üst düzey tecrübe gerektirir. Zira kullanılacak tekniğin yorumlanması kişiye özgü planlama ve en doğal sonucu elde etme noktasında, edinilmiş saç ekimi tecrübesinin yeri en önemli unsurdur.

Saç ekimi ameliyathane şartlarında plastik cerrahi uzmanı yönetiminde ve anestezi uzmanı ile birlikte yapılması hastalar açısından hayati önem arz etmektedir. Bu nedenle saç ekimi yaptıracak kişilerin tam donanımlı bir merkezde tedavilerini planlamaları en doğru yaklaşım olacaktır.

Yorum yapın