YSK’den Demirtaş’a ret

HDP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ın Fox TV’de yayınlanacak Liderler Fox’ta programına, haftalık 10 dakika olan telefonla görüşme hakkını kullanarak cezaevindeki ankesörlü telefonla bağlanması talebi Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından reddedildi. Karar verme yetkisinin Adalet Bakanlığı’nda olduğu belirtilen ret kararına karşı çıkan YSK üyeleri de oldu.

‘Kürt Trump’ diye adlandırılmaktan iyi
Öte yandan Demirtaş, The National’ın sorularını yanıtladı. Adaylığını son yıllarda Türkiye’nin yarı açık cezaevine dönüşmüş olmasının sembolik bir parçası olarak nitelendiren Demirtaş, kendisi için kullanılan “Kürt Obama” nitelendirmesi sorulunca “Kürt Trump diye adlandırılmaktan iyidir” diye yanıt verdi.Demirtaş bu koşullara rağmen HDP’nin kilit aktör olmaya devam ettiğini belirtti.

YSK’den izin çıkmadı
HDP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ın Fox TV’de yayınlanan Liderler Fox’ta programına, haftalık 10 dakika olan telefonla görüşme hakkını kullanarak cezaevindeki ankesörlü telefonla bağlanması talebi Yüksek Seçim Kurulu tarafından reddedildi.

Türklerin de desteğini alacağız
Programa HDP Eş Genel başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli katıldı. Selahattin Demirtaş programda sorulan sorulara yazılı olarak yanıt verdi. Demirtaş’ın açıklamasında, “Tabii ki Kürtler de tüm halklar gibi farklı siyasi düşüncelere görüşlere sahiptir. Bu çerçevede diğer partilere oy veren Kürtler mutlaka vardır ve olacaktır. Demokrasinin gereğidir. Biz Kürtlerden aldığımız destek kadar Türklerin de desteğini alacağımıza inanıyoruz. Kürt veya Türk her seçmenimiz bir akla vicdana sahiptir. Özgürce düşünüp kendi kararını verecektir” ifadeleri yer aldı.

Yorum yapın