Wi-Fi den 100 kat hızlı Li-Fi geliyor

Radyo dalgaları yerine görünür ışık tayfı kullanan Li-Fi teknolojisi test edildi ve Wi-Fi teknolojisinden 100 kat daha yüksek hızda veri gönderimi yapmayı başardı.

Işık sözcüğününün İngilizcesi Light’a gönderme yaparak Li-fi olarak adlandırılan yöntem, Estonya’nın başkenti Tallinn’de, içinde çalışanlar bulunan bir büroda denendi. Edinburgh Üniversitesi’nden Profesör Harald Haas tarafından geliştirilen Li-Fi (Light Fidelity) radyo dalgalarından ziyade görsel spektrum aracılığıyla veri aktarıyor. Bir alıcıya ikili (binary) bilgi gönderirken son derece hızlı bir şekilde açılıp kapanan flaş ampulleri kullanıyor. Li-fi için standart bir LED lambası gibi bir ışık kaynağı, bir internet bağlantısı ve bir foto dedektör gerekiyor.

IBTimes’ın haberine göre Velmenni isimli şirket, Li-Fi teknolojisini uygulayabilen akıllı LED ampuller geliştirerek yeni teknolojiyi ofis ve endüstriyel ortamlarda test etti.

Testler sırasında sadece birkaç saniye içersinde Li-Fi ampuller sayesinde bir HD film indirmeye eşit olan 1GBps veri gönderimi yapıldı.

Velmenni raporuna göre şirket pilot testler sırasında sadece birkaç saniye içersinde Li-Fi ampuller sayesinde bir HD film indirmeye eşit olan 1GBps veri gönderimi yapmayı başardı.

Li-Fi önümüzde ki aylarda görünebilir ışık tayfları (Visible Light Communication – VLC) kullanarak yüksek hızda veri taşıma amacıyla yaygınlaşmaya hazırlanıyor.

Yorum yapın