UnutaMamak kitabının kahramanı kadınlar: Adaletsizliğe karşı

BirGün ANKARA

Bir yıl önce raflarda yerini alan UnutaMamak kitabının ikinci baskısı dokuz yeni öykü ile toplam 50 kadın tutsağın anılarından oluştu.

14 Mayıs’ta ikinci kez okurla buluşacak kitabın serüvenini anıların sahipleri anlattı: “12 Eylül zindanlarında tanıştığımız zaman kimimiz daha çocuk yaşta gencecik kadınlardık. Birbirimizi tanıdık, çok sevdik. Bizi teslim alıp, “hizaya sokmaya” çalışan, bize asker muamelesi yapan zulme karşı birlik olduk. O karanlık günleri insan kalabilmek için, birbirimize tutunarak, dayanışarak atlattık.

Yazdıklarımız, anlattıklarımız soyut birer güzelleme değildir. Adaletsizliğe, eşitsizliğe karşı, bugün de bir araya gelmek, tıpkı o eski günlerde olduğu gibi, haksızlıklara, zulme karşı yan yana durmak güzeldir, bağımsız ve demokratik bir ülke, eşit özgür ve farklı bir dünya için, sosyalizm için yeniden mücadele etmek güzeldir.

Ve daha çok sayıda devrimci kadın siyasi tutuklunun anılarıyla zenginleşen kitabın ikinci baskısını ellerimize almak, yaşadıklarımızı daha çok insanla paylaşmak, kavuştuğunuz kitabımız için bir araya gelmek, kendini içinde bulmak güzeldir…”

***

unutamamak-kitabinin-kahramani-kadinlar-adaletsizlige-karsi-bugun-yine-bir-araya-gelinmeli-458146-1.

İlk baskıya okur notları
»Harika bir kaynak. Her bir yazı yüreğime dokunuyor zevkle okuyorum. Sadece duygusal olarak çok güçlü. Çok içten ve samimi çünkü. Hani böyle öfke slogan falan hissetmedim kalpten geldiği gibi doğal yazılmış. İyi iş yapmışsınız tebrik ediyorum.

»O günleri yaşamış insanların baskılar karşısındaki direncini gördük. Aradan yıllar geçmesine rağmen hafızalardan hâlâ silinmediğini, nelere katlanıldığını okuduk. Biz nelerin yaşandığını az çok biliyorduk ama direkt yaşayanların anlattıkları daha etkili. Gençler yaşananları bilmiyor, onlara aktarımı açısından önemli buluyoruz. Geç kalmış fakat başarılı bir çalışma.

»Duygu yelpazesi çok geniş kitabınızın. Hemen her duygu var. Korku, üzüntü, utanç, şefkat, öfke, kırgınlık… Bir tek pişmanlık göremedim.

»UnutaMAMAK” Kitabı’nı satır satır okudum, bitirdim. Okuduktan sonra kapıldığım SUÇLULUK DUYGUSU, ‘Niye ben de orada değildim?’ sorgusu…

Yorum yapın