Sedef hastalığı için faydalı ve yararlı besinler

Sedef hastalığı kronik gidişat gösteren bir hastalıktır. Ciltte kurumaya eşlik eden kırmızı iltihaplı yaralar oluşabilir. Bu yaralarda pullanma ve kaşıntı gözlenebilir. Cilt hücreleri normal olarak 1 ay gibi bir süre içerisinde kendi kendini yeniler. Sedef hastalığı ciltte kendini göstermeye başladıktan sonra cilt hücrelerinin kendini yenileme hızı artar ve bu yüzden ciltte yaralar ortaya çıkar.

Sedef hastalığının en çok görüldüğü bölgeler sırtın alt bölgesi, kafa derisi, dizler, dirsekler ve eklemlerdir. Sedef hastalığı genel olarak kalıtsal etkenlerden kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Sedef hastalığına iyi gelecek besinleri tüketerek ya da evde hazırlayacağınız yöntemlerle cildinize uygulayarak ciltte oluşan görüntüsünü ve belirtilerini hafifletebilmemiz mümkündür.
Sedef hastalığının türleri nelerdir?

Sedef hastalığı vücutta kendini saç diplerinde, dizlerde ve dirseklerde kızarık üzeri beyaz yapışık kabuklarla gösterebilir. Sedef hastalığının saç derilerinde, bütün vücutta görülen ve iltihaplı olanı mevcuttur. Vücutta sivilceye benzeyen beyaz uçlu yaralar halinde kendini gösterebilir. Vücutta sivilce gibi beyaz uçlar veren belirtiler bütün vücudu tutabilir. Koltuk altında oluştuğunda kolunuzun katlanma bölgelerinde pişiğe benzeyen bir görüntü oluşan türü de mevcuttur.

Sedef hastalığının türlerinin arasında en uğraştırıcı ve yorucu olan türü iltihaplı formudur. İltihaplı sedefi genelde ayakta tedavi etmek zor ve uğraştırıcı olduğu için hastanede yatarak tedavi daha tercih edilmektedir. Vücudun tamamını kaplayan kızarıklıklar ve şiddetli ateş hastalığın en büyük belirtileridir. Sedef hastalığı vücutta varlığını sadece el ve ayaklarda ya da sadece saç derilerinde görünerek de yıllarca sürdürebilir.

Sedef hastalığını şiddetlendiren etkenler nelerdir?

Fazla alkol tüketimi

İdeal kilonuzdan fazla kiloya sahip olmak

Strese maruz kalmak

Kullanılan bazı ilaçları

Güneşe çok maruz kalma sonucu güneş yanığı oluşumu

Genetik faktörler

Anksiyete

Sedef hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Sedef hastalığının belirtileri vücudunuzda belirdiği anda kurtulmak için mutlaka doktora görünmelisiniz. Tedavi süreci boyunca doktorun verdiği ilaçlara ek olarak bazı doğal yöntemleri de uygulayabilirsiniz.

Sedef hastalığı tedavisi için doğal çözümler

Deride bir enfeksiyon oluşma ihtimalini düşürmek için sedefin oluştuğu bölgelerin temizliğine dikkat etmek gerekmektedir. Hastalığın oluşmasını önlemek ve ortaya çıkaracağı kaşıntı gibi belirtileri ortadan kaldırmak için evde hazırlayabileceğiniz bitkisel karışımlardan uygulayabilirsiniz.

Sık banyo yapmak sedefe iyi gelir mi?

Sık sık banyo yapmak ve yüzmek cildin suya olan ihtiyacını gidermesi için çok elverişli yöntemlerdir.Bu şekilde cildin kurumasını engellenmiş olur.Nem ihtiyacı karşılanmış cilt yumuşak kalır ve sedef lekelerini cilde zarar vermeden kaldırmaya yardımcı olur.Duş alırken sıcak su kullanmaktan uzak durunuz. Sıcak su kaşıntınızı arttırabileceği için ılık su idealdir.

Cildi düzenli nemlendirmek önemlidir

Duştan sonra cildinize uygulayacağınız nemlendirici ile cildiniz de ortaya çıkacak kaşıntı ve kızarıkları azaltabilirsiniz. Kuru ciltte çatlak ve kanamalar görülebilir. Nemlendirici kullanmanız cildin esnekliğini koruması içinde önemlidir.

Kullanılan sabunlar dikkatle seçilmelidir

Sert sabunlar kurumuş olan cildin iyice tahriş olmasına neden olarak vücuttaki kaşıntıyı arttırır.Duş alırken yumuşak sabunları, içerisinde nemlendirici krem bulunan sabunları ya da duş jellerini tercih edebilirsiniz. Sabun seçimini cilt tipinize uygun olarak yapmaya dikkat ediniz.

Cilt ürünlerini kullanırken dikkat ediniz

Sedef hastalığı cildin duyarlılığını arttırmaktadır. Bu yüzden cildinize kullandığınız bakım ve temizlik ürünlerine dikkat etmek gerekmektedir. Herkesin kullandığı cilt bakım ve kozmetik ürünleri sizin cildinizde olumsuz sonuç yaratabilir. Cildi kurutarak sedef hastalığının ilerlemesine neden olabilir. Cildiniz hassas olduğu için saçınızı boyarken kullandığınız boyaya da dikkat etmelisiniz. Doktorunuzun önerdiği ürünleri kullanmanız sağlığınız için yararlı olacaktır.

Cilt sağlığınıza zarar verecek her türlü şeyden kaçınınız

Cildinizde oluşacak güneş yanıkları, çizikler, dar ve nefes almayan kumaştan yapılmış kıyafetler cildinizi tahriş ederek sedef hastalığının ilerlemesine neden olacaktır. Bu yüzden bu etkenlerden mümkün oldukça uzak durunuz.

İdeal kilonuzu korumaya dikkat ediniz

Fazla kilolu olmak sedef hastalığının gidişatını kötüleştiren ve kontrol altına almayı zorlaştıran bir etkendir. Vücutta enfeksiyon olma durumu sedef hastalığını tetikleyebilmektedir. Eğer vücudunuzda boğaz ağrısı ve ateş gibi boğaz enfeksiyonuna dair belirtiler fark ettiyseniz bir an önce doktora başvurmalısınız. Enfeksiyonun en kısa zamanda kontrol altına alınması ile sedef hastalığını tetiklemesinin de önüne geçmiş olacaksınızdır.

Sedef hastalığına uygulanabilecek bitkisel tedavi yöntemleri

Acı mısır baklasını kaynatınız. Kaynattıktan sonra soğuyana kadar bekleyiniz. Elde ettiğiniz karışımı sedef yaralarınızın üzerine sürünüz ve 10- 15 dakika kadar bekletiniz. Süre dolduktan sonra ılık su ile durulayınız.

Portakal ve mandalina gibi c vitamini bakımından zengin meyvelerin kabuklarını kül haline gelene kadar yakınız. Elde ettiğiniz külü bir kaseye alınız ve üzerine saf zeytinyağı ekleyerek, krem kıvamına gelene kadar karıştırınız.Elde ettiğiniz karışımı sedef yaralarınızın üzerine günde 2 ve 3 defa sürünüz.

Kül haline getirilerek hazırlanabilecek bir diğer yöntemde sarımsak ile yapılandır. Sarımsağı yakarak kül haline getiriniz ve üzerine biraz bal ekleyiniz. Krem kıvamına gelene kadar karıştırınız.Elde ettiğiniz kremi sedefli bölgelerin üzerine uygulayınız.

Cam bir kase içerisinde defne tohumu ve sirkeyi iyice karıştırınız. Krem kıvamına geldikten sonra sedeflerin bulunduğu bölgenin üzerine uygulayınız.

Aloe vera bitkisi de sedef hastalığını hafifletmek için etkili bitkilerden biridir. Aloe vera yaprağı veya aloe vera yağını sedef yaralarınızın üzerine sürünüz ve etkisini gözlemleyiniz.

Karaciğere ağır gelecek her türlü yiyecek ve içecekten uzak durulmalıdır. Yağlı yiyeceklerden ve kırmızı etten uzak durulmalıdır. Yemeklerinize bolca biberiye,acı biber ve zerdaçal ekleyiniz.Yaban mersini gibi küçük taneli meyvelerden , yemiş ve soya sedef hastalığı için önerilebilir.Deniz tuzu da sedef yaralarından oluşan lekelerin kapanması ve iyileşmesi için yardımcı olmaktadır. Bu yöntemleri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve onun onayı ile uygulamayı sürdürmelisiniz.

Yorum yapın