‘Sanatla kurulan ilişki çok önemli’

ONUR BÜTÜN

Çalışmalarına 2011 Sonbaharında başlayan organizasyon komitesi, Sarıyer sınırları içinde yaşayan edebiyatçılarla, Türkçe ve edebiyat öğretmenleriyle bağlantılar kurarak ilk adım attı. Belediye Başkanı Şükrü Genç’in katkıları ve çalışmaları sahiplenen yazar, sanatçıların, öğretmenlerin çabalarıyla Mayıs 2012’de Sarıyer Edebiyat Günleri’nin ilkini gerçekleştirdi. 2012’den bu yana etkinliklere katılım her yıl giderek artıyor.

11-12-13 Mayıs 2018 tarihlerinde, Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’nda bu yıl 7. si düzenlenecek olan Sarıyer Edebiyat Günleri’yle ilgili, Belediye Başkanı Şükrü Genç’le, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nde bir söyleşi gerçekleştirdik.

»Bu yıl 7. sini düzenlediğiniz etkinliklere, ülkenin pek çok farklı ilinden yazarlar, şairler ve sanatçılar katılıyor. Etkinliklerin genel kapsamı ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Belediyemizin Kültür Müdürlüğü başta olmak üzere pek çok birimimizle ve kadromuzla birlikte, etkinliklerimiz; imza, söyleşi, konser, şiir teknesi, şiir hatları gibi başlıklar altında gerçekleşiyor. Her yıl artan bir ilgiyle karşılaşıyoruz. Özellikle Sarıyer’deki okullarımızdan öğrenciler ve öğretmenleri bu etkinliklere severek katılıyorlar. Yerel yazar ve şairlerimizin ilgisi de hep çok yüksek düzeyde oldu. Yerel yönetimlerin, edebiyat ve genel olarak sanatla kurduğu ilişki bizler açısından çok önemli. Sarıyer’de aynı havayı soluduğumuz insanları, gençleri, çocukları edebiyatla buluşturmak, okuma alışkanlıklarını geliştirmek ekibimizin ortak hedefleri arasında. 180 yazar ve şairi, 30 yayınevini bu yıl etkinliklerimiz kapsamında ağırlayacağız. Çocuk ve Edebiyat isimli buluşmamıza, öğretmen ve öğretmen adayları da katılacak. Ayrıca çocuklarla atölye çalışmaları yapılacak. Rüçhan Çalışkur, Küçük İskender, Yalvaç Ural, Sezai Sarıoğlu, Kahraman Tazeoğlu gibi sanatçılar Şiir Teknesi’ne katılacak. Erdal Güney, Cem Adrian, cumartesi ve pazar günü parkımızda konser verecekler.

»Etkinlik alanınızı gezdik, Boğaz’ın Karadeniz’e açılan kapısında, enfes bir parkta okurlar yazarlarla buluşuyor. Belediyenizin yayınları standınızda okurlara sunuluyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Yeşil Martı Edebiyat Dergi’miz bir dönemin Varlık Dergisi’ni aratmayan nitelikleriyle 5000 adet basılıyor ve Sarıyer halkına sunuluyor, ülkemizin edebiyatçılarına, kültür kurumlarına gönderiliyor. Fakir Baykurt Öykü Yarışması’nda dereceye giren öyküleri de 4 yıldır yayınlıyoruz. Beyaz Martı’nın Konukları (Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Rıfat Ilgaz vb. yazarların öyküleri) ve Kanatlarım Deniz Örter (Sarıyerli yazarların öyküleri) isimli öykü seçkilerini oluşturup, Edebiyat Günleri’nde okurlarla buluşturuyoruz.

sanatla-kurulan-iliski-cok-onemli-460915-1.

»Yeri gelmişken Fakir Baykurt Öykü Yarışması ve Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülünü’nden de söz eder misiniz?

Ş2013 yılından bu yana ortaokul, lise ve yetişkin kategorilerini kapsayan, ayrıca yayınlanmış bir öykü kitabına da ödül veren seçici kurulumuz, titizlikle çalışıyor. Yeni öykücüleri edebiyatımıza kazandırmak ve Sarıyer Edebiyat Günleri’ni bu yolla tüm dünyaya da duyurmak gibi bir amaç taşıyoruz. Yurt dışından öykü gönderen insan sayısı her geçen yıl artıyor. Ulusal çapta verdiğimiz Beyaz Martı Edebiyat Onur ödülü, 2014 yılında edebiyatımızın Koca Çınar’ı Yaşar Kemal ustamıza, 2015 yılında Zülfü Livaneli’ye, 2016 yılında Vedat Türkali’ye, 2017 yılında Murathan Mungan’a takdim edildi. Bu yılsa İnci Aral’a Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü’nü vereceğiz. 2015 yılından itibaren Sarıyerli yazarlarımıza da Beyaz Martı Sarıyer Edebiyat Onur Ödülü’nü takdim ediyoruz. İbrahim Balcı, Cafer Hergünsel, Tuncay Dağlı daha önceki yıllarda bu ödülün sahipleri oldular.

»Sarıyer Edebiyat Günleri kapsamında yapılan etkinlikleri yeterince duyurabiliyor musunuz?

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler birimimiz başta olmak üzere, görevli olan bütün arkadaşlarımızla etkinlik alanının hazırlanmasından, misafirlerimizin ağırlanmasına, çocukların ve ziyaretçilerin yazarlarla sohbetlerine kadar pek çok ayrıntıyı aylar öncesinden organize ederek, ülkemizin ve Sarıyer’in basın yayın organlarında duyurmak, anlatmak için çaba harcıyor. İstanbul mega bir kent ve Sarıyer rantın yüksek olduğu bir ilçe. Doğrularımızdan vazgeçmeden, etkinliklerimizi ücretsiz olarak düzenliyoruz. BirGün Gazetesi gibi pek çok yayın organında söyleşiler, TV programları yapıyoruz. Özellikle sosyal medyayı iyi kullanan bir ekibimiz de var. Çalışmalarımız bu türden etkinliklerimizi geliştirmek ve ülke çapında duyurmak, yaygınlaştırmak için çaba harcamak üzerine kurgulanmaktadır.

Şiir Hatları’yla Kadıköy, Beykoz, Üsküdar ve Beşiktaş’tan etkinlik alanımıza misafirlerimizin şiir etkinlikleriyle ulaşmasını sağlıyoruz. Şiir Hatları Teknesi, bu ilçelerimizin kıyılarına yanaşıyor ve edebiyatseverleri Sarıyer Edebiyat Günleri’ne taşıyor. Her yıl bu hatların sayısını da artırıyoruz.

»Sarıyer Edebiyat Günleri’nin Dünya Edebiyatı’nın yazar ve şairlerine de açılması konusunda neler düşünüyorsunuz?

Sizlerle birlikte çalışarak, projeler geliştirerek, uluslararası bir niteliğe ve biçime kavuşabileceğimizi düşünüyorum. Pek çok belediye ve kültür sanat kurumu yerel edebiyat etkinlikleri düzenliyor. İstanbul’da TÜYAP Kitap Fuarı etkinlikleri epey ilgi görüyor. Ancak ulaşım her zaman çok önemli bir sorun olarak karşımızda duruyor. Ulusal nitelik kazanan Sarıyer Edebiyat Günleri, Dünya Edebiyatı’nın yazarlarını da ağırlamaktan onur duyacaktır. BirGün Gazetesi’ne ve etkinliklerimizin organizasyonunda çalışan bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Sarıyerliler, İstanbullular ve Türkiye’nin edebiyatseverleriyle 11-12-13 Mayıs’ta Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’nda buluşmak üzere, sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Yorum yapın