Saç uzatmak için kullanılan bitkisel yöntemler

Saç dökülmesi kadın erkek fark etmeden herkesi yaşayabileceği ve hoşnut olmayacağı durumlardan biridir. Ama saç dökülmesinin problem kabul edilmesi için normal dökülme miktarının da bilinmesi gerekmektedir. Günlük olarak 50-100 saç telinin dökülmesi normal kabul edilmekle birlikte eğer dökülen saç teli miktarı bu sayıların çok üzerindeyse ortada gerçek anlamda bir sorun var demektir. Bu sorunun ortadan kaldırılabilmesi için öncelikle dökülmenin sebebinin bulunarak ortadan kaldırılması gerekmektedir.

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİ

Genetik nedenli saç dökülmeleri

Saç dökülme nedenleri arasında baş sıralarda yer alan bu durum saçı dökebilir, seyreltebilir hatta kelliğe kadar götürebilmektedir. Bu faktör genetik olduğundan tamamen bir düzelme sağlamak ancak tıbbi yöntemlerle olabilmektedir.

Saç Kıran

Bu durum bir saç hastalığı olmakla birlikte aslında tüm kıllı cilt bölgelerinde de görülebilmektedir. Nedeni tam olarak bilinemediğinden kesin bir çözüm bulunması da pek mümkün olmamaktadır. Bitkisel olarak sarımsak tedavisi uygulanmakta, fakat bir uzman tarafından muayene edilerek tıbbi tedaviye başvurulması daha doğru olacaktır.

Yıpranma sonucu saç dökülmeleri

Saç boyama, yüksek ısı kullanılarak saç düzleştirme, perma gibi yöntemler eğer doğru malzeme kullanılarak ve uygun koşullar sağlanılarak yapılmazsa saçlarda büyük tahribatlara neden olmaktadır. Saçların incelmesi, yıpranması, nem oranının azalması gibi durumlar saçların fazla dökülmesine neden olabilmektedir. Bu kaynaklı dökülmelerin engellenebilmesi için öncelikle saça uygulanacak işlemlerin sıklığının azaltılması ve kullanılan malzemelerin iyi seçilmesi gerekmektedir. Hepimizin yaptığı rutin olan saç tarama işleminde bile yanlış tarak ve tarama seçimi saçları yıpratacağından fırça kullanımı yerine uçları düz, geniş ağızlı taraklar kullanılmalıdır.

Tiroid hastalığına bağlı dökülmeler

Tiroid bezinin hızlı yada yavaş çalışmasına bağlı olarak da hem saç hem vücuttaki diğer tüylerin azalması görülebilmektedir. Bu tür dökülmelerin en doğru ve kalıcı çözümüm Tiroid hormonunun vücuttaki miktarının doğru miktara getirilmesi ve bu miktarın dengede tutulmasıdır.

Yanlış beslenme kaynaklı saç dökülmeleri

Yetersiz ve dengesiz beslenme vücutta bir çok soruna neden olduğu gibi saçların da sağlığını etkilemektedir. Özellikle protein bakımından yoksun beslenme durumlarında saç dökülmesine sıkça rastlanmaktadır. Protein miktarının düzenlenmesi ile bir süre sonra saç dökülmeleri de azalacaktır.

Gebelik sonrası saç dökülmeleri

Gebeliğin ileri aylarında başlayan saç dökülmeleri vücuttaki demir seviyesinin azlığıyla ve bu azlığın gebelik kaynaklı olarak daha da artmasından kaynaklanabilmektedir. Demir seviyesinin normale gelmesi ve doğumu takip eden aylarda saç dökülmesinin de düzelmesi beklenir.

Kanser hastalığı tedavileri

Kanser tedavisi sırasında kullanılan ilaçların bir kısmı vücuttaki saç, kıl ve tüylerin hızlı şekilde dökülmesine neden olmaktadır. Tedavinin sonlandırılmasını takip eden zamanda saçlar tekrar çıkmaya başlayacaktır. Tedavi sonrasında yeniden çıkan ve uzayan saçların yapısında farklılıklar olmakta, bir üre daha ince ve güçsüz olabilmektedirler.

Mevsim Değişikliklerinden kaynaklanan saç dökülmeleri

Birçoğumuzun da fark ettiği gibi mevsim değişikliğinde saçlarda dökülmeler sıkça görülmektedir. Bu durum saçların yeni mevsime alışmasıyla kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Şimdi de gelelim saçları uzatmak için bitkileri kullanarak bizlerin yapabileceklerine nelerdir.

Evde bitkisel yöntemlerle saç uzatma

Havuç Suyu İle saç uzatma

2 adet orta boylarda havucu rendeleyin. Bu sırada 3 su bardağı suyu kaynatın. Rendelediğiniz havuçları kaynayan suya koyarak yarım saat kaynatın. Kaynayan havuçları süzerek atın ve içinde havuçların kaynadığı suyu ılıttıktan sonra 1 tane yumurtayla birlikte iyice çırpın. Meydana gelen karışımı saça sürün ve sonra saçı sararak toplayın. 1-1,5 saat kadar beklettikten sonra ılık su ve saçı yıpratmayacak bir şampuanla yıkayın. Bu formülü haftada birkaç kez ve birkaç hafta kullandıktan sonra hem saçlarınızın hızla uzadığını hem de canlı ve parlak bir görünüme kavuştuğunu fark edeceksiniz.

Lavanta İle saç uzatma

Öncelikle üç su bardağı suyu kaynatın. Ardından kaynayan suyun altını kapatıp bir avuç lavantayı suyun içine atıp lavantayı demleyin. Lavanta 15 dakika demlendikten sonra lavantaları süzüp çayın ılımasını bekleyin. Çay ılıdıktan sonra saçların dibinden ucuna doğru hiç kuru yer kalmayacak şekilde saça yedirin. Ortalama yarım saat bekledikten sonra ılık su ile saçınızı yıkayın. Haftada bir kez bu kürü kullanmanız saçınızın hızla uzamasını sağlayacaktır.

Entele Otu ile saç uzatma

2 su bardağı sirkeyi 2 su bardağı su ve 10 gram entele otu ile birlikte küçük bir tencerede kaynatın. Kaynayan karışım miktarının yarısı buharlaşıp da karışım yarı yarıya kalana kaynatın. Ocağı söndürdükten sonra ılımaya bırakın. Ilıyan karışımın içerisindeki otu süzerek ayırın ve kalan sıvı karışımı saç diplerinize masaj yaparak iyice yedirin. Sürdüğünüz karışımı iki saat saçınızda beklettikten sonra ılık su ve saçı yıpratmayacak bir şampuanla saçınızı yıkayın. Karışımı haftada iki kez kullanmalısınız. Ortalama bir ay sonrasında saçlarınızın hızla uzadığını, sağlıklı, gür ve canlı bir görünüme kavuştuğunu fark edeceksiniz.

Yağ karışımlarıyla saç uzatma

Yarım tatlı kaşığı hint yağı, yarım tatlı kaşığı tatlı badem yağı, yarım tatlı kaşığı susam yağını 2 ampul bepanthene ve 2 ampul E vitamini ile birlikte porselen yada cam bir kapta iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı parmak uçlarınızla saç diplerinize masaj yaparak iyice yedirin. Önceden hazırladığınız hafif nemli ve ılık bir havlu ile saçlarınızı sarın ve 1,5 -2 saat kadar saçınızda bu şekilde bekletin. Bekleme süresinin bitiminde saçınızı hafif bir şampuan ve ılık suyla yıpratmadan yıkayıp iyice durulayın. Bu yağ karışımının uygulanma süresini saç dökülme miktarınıza göre haftada 1 ve ya 2 kez olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. 3 haftalık kullanımın ardından saçlarınızı gürleşmeye ve uzamaya başladığını göreceksiniz.

Kına ile saç uzatma

Kına çok eski zamanlardan beri kadınların saç kozmetiğinde renk değiştirme amacıyla kullandığı doğal bir malzemedir. Ama kına sadece saç rengi değişikliğinde değil saç bakımında da kullanılmaktadır. Çok az miktarda kınayı yarım limonun suyu, 1 yumurtanın sarısı ve 1 yemek kaşığı yoğurtla birlikte cam kase içinde iyice karıştırın. Meydana gelen karışımı saçın kökünden ucuna doğru iyice yedirin. Yarım saat kadar saçınızda beklettikten sonra ılık su ve şampuan ile yıpratmadan yıkayın ve durulayın. Bu yöntem de saçlarınızın uzamasını sağlayacaktır.

Avakado ile saç uzatma

İyice olgunlaşmış 1 tane avokadoyu geniş bir kap içinde iyice ezdikten sonra içerisine 1 kaşık soya yağı ve yine 1 kaşık üzüm çekirdeği yağını aynı kap içerisinde iyice karıştırın. Karışımı saç diplerine masaj yaparak iyice yedirin. Ilık su ile hafifçe ıslatılmış bir havlu ile saçınızı iyice sarıp bu şekilde bir saat bekletin. Bir saatin sonunda saçınızı açıp ılık ve bol suyla yıpratmadan iyice yıkayın. Bu kürü haftada 1 kez, birkaç hafta üst üste uygulamanız saçlarınızın sağlıklı şekilde uzamasını sağlayacaktır.

Yorum yapın