Kurlar aynı olursa yılbaşından itibaren otomobiller Osman Gazi için 360 TL ödeyecek

Türk Lirası’nın (TL) günden güne eriyerek değer kaybetmesi ve bunun karşılığında da dolar ve avronun TL karşısında durdurulamayan yükselişi günlük hayatı derinden etkiliyor.

Yüksel yüzünden özellikle dolar ve avro ile iş yapan şirketler büyük ölçüde etkilenirken, kurdaki artış yurttaşın ise cebini yakmaya devam ediyor. Hürriyet gazetesi yazarı Uğur Gürses, “Boğaziçi Köprüsü’nden ilk geçiş 12.76 TL’ydi” başlığıyla kaleme aldığı yazısında, “Bugünkü kurlar kalıcı olursa yılbaşından itibaren de “gidiş dönüş” bedeli otomobiller için 360 TL, minibüsler için 576 TL olacaktır. KDV’sini saymıyorum bile” ifadelerine yer vererek durumun gidişatı hakkındaki tahminlerini yazdı.

“Böyle bir köprü modelinin ekonomik dışsallığı tartışılmaz biçimde yoktur. Demirel’in 45 yıl önce açtığı köprünün geçiş bedelinden 40 kat daha pahalı olacaktır” diyen Gürses, Demirel ve Özal’ın yaptığı iki köprü için şu mukayeseyi yaptı: “Özetle; İstanbul’da Demirel ve Özal’ın yaptığı iki boğaz köprüsünden “gidiş-dönüş” otomobiller için 8.25 TL, minibüsler için 11.25 TL ödenirken, Osman Gazi’den geçen araç sürücülerine “gidiş-dönüş” otomobiller için 143 TL ve minibüsler için 229 TL ödenmektedir. Osman Gazi Köprüsü’nden “gidiş-geliş” geçen bu sürücüler için ilave olarak bir de devlet vergi mükelleflerinin cebinden ayrıca fark olarak 157 TL ve 251 TL ödemektedir”

Yazının tamamını okumak için tıklayınız

Yorum yapın