Devam maçında neler yaşanacak?

Tatil edilen ve daha sonra Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından kaldığı yerden (57. dakikadan itibaren) ve seyircisiz olarak oynanmasına karar verilen Fenerbahçe – Beşiktaş Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanşı bu akşam saat 20.30 Ülker Stadyumu’nda.

Ancak Beşiktaş Kulübü, lehine hükmen galibiyet kararı çıkmadığı için bu ‘33 dakikalık derbi’ye çıkmayacağını açıklamıştı.

Peki bu akşam süreç nasıl işleyecek?

Normal maç protokolü bu maç için de uygulanacak. Yani diğer maçlarda olduğu gibi her iki takımın da maçın başlamasına 2 saat kala stada gelmesi beklenecek.

Ve maçı başlamasına 60 dakika kala da her iki takımın esame listelerinin hakem Mete Kalkavan’a ulaşması gerekecek. Şayet listeler gelirse hakem talimatlara uyulup uyulmadığını kontrol edecek.

Hakem Mete Kalkavan, yaptığı incelemelerde kadrolarda değişiklik varsa bunu tespit eder. Eğer Pepe gibi cezalı olduğu halde maç kadrosunda görünen oyuncu varsa bunu rapor eder.

Yarım kalan Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinde oynayan ancak bu maçtan sonra sakatlandığı için bugün kadrodan çıkartılan oyuncu veya oyuncular varsa, hakem bunlara dair sağlık raporlarını da isteyecek.

Ancak Beşiktaş Kulübü, belirtilen sürede yani maçın başlama saatine 60 dakika kala hakeme esame listesini göndermezse Mete Kalkavan, bu durumda hiç sahaya dahi çıkmadan mücadeleye dair kararını verebilecek.

Bu kararın ne olduğu da da zaten talimatlarca açıkça belirtiliyor. Kalkavan, Beşiktaş’ın sahaya çıkmadığına hükmedip karşılaşmayı tatil ettiğini ilan edecek ve bunu raporuna yazacak.

Beşiktaş tarafı esame listesine göndermediği taktirde hakem maçı tatil edeceğinden Fenerbahçeli futbolcuların ısınmak için sahaya çıkmalarına da gerek kalmayacak.

Dolayısıyla sarı lacivertli futbolcular, hakemin maça dair kararını soyunma odasındayken öğrenebilecek ve böylece sahaya çıkıma mecburiyeti duymadan stattan ayrılabilecekler.

Hakem Mete Kalkavan’ın Beşiktaş’ın maça çıkmadığına dair raporu TürkiyeFutbol Federasyonu’na (TFF) ulaştıktan sonra nihai karar çıkacak.

TFF, yapacağı toplantıda hakemin raporu doğrultusunda karar alacak. Talimatlara göre Beşiktaş, 3-0 hükmen yenik ilan edilecek ve Fenerbahçe finale çıkıp, Akhisar’ın rakipi olacak.

TFF’nin ayrıca Beşiktaş’ı gelecek sezon için kupadan men etmesi de bekleniyor.

Yorum yapın