Cumhuriyet 30 yıllık dergisini kapattı, çok sayıda kişinin görevine son verildi!

26 Kasım’da MİT TIR’ları haberi nedeniyle Genel Yayın Yönetmeni’nin ve Ankara Temsilcisi’nin tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilmesiyle zor günler geçiren Cumhuriyet gazetesi, şimdi de mâli darboğazla mücadele ediyor.

Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasıyla başlayan moral bozukluğuna bu kez de 30 yıl önce kurulan, gazetenin yazarlarından Orhan Bursalı yönetiminde yayınlanan ve haftalık olarak her cuma Cumhuriyet’le birlikte ücretsiz olarak verilen, Bilim ve Teknoloji Dergisi’nin (CBT) kapatılması eklendi.

Medyatava’nın edindiği bilgiye göre; 2’si Bilim ve Teknik Dergisi’nde görevli olmak üzere farklı departmanlardan 20’ye yakın kişinin Cumhuriyet’le yollarının ayrıldığı öğrenildi. Gazeteyle yolları ayrılan çalışanlar arasında uzun yıllar Cumhuriyet’in mali işlerinden sorumlu olan Bülent Yener’le birlikte bir bölümünün istifa ettiği, haber merkezi, danışma ve muhabirlerden oluşan çok sayıda kişinin ise görevine son verildiği belirtildi.

Ayrıca, işten çıkarmaların önümüzdeki günlerde Ankara ve İzmir ofislerine sıçrayacağı da konuşuluyor.

Bu gelişmelerin yanında bir süredir mâli sıkıntılar yaşayan Cumhuriyet’te 3 aydır maaşların düzensiz ödendiği, gazetenin başyazarı Nadir Nadi’nin eşi Berin Nadi’nin olan ve Berin Nadi’nin ölümünden sonra Cumhuriyet Vakfı’na devredilen Taksim’deki evinin, gazetenin matbaa borçları karşılığında Aydın Doğan’a verildiği iddia edildi.

Yorum yapın