Çabuk Yağlanan Saçlara Kesin Doğal Çözüm

Saç yağlanması, saç uçlarının kırılmasını önler, saç derisinin yumuşak kalmasına yardımcı olur ve çeşitli cilt hastalıklarının önünü açan saç derisinin aşırı kuruması problemine engel olmaktadır.
Ancak bu yağın fazlası başta saçın görünümü olmak üzere istemeyeceğimiz bazı durumlara yol açabilmektedir. Örneğin yağlı saç, kuru veya normal saça göre çok daha çabuk kirlenir, şekil vermesi zordur ve fazla yağ düzenli olarak temizlenmediğinde ise saç derisindeki gözeneklerin tıkanmasına da yol açabilir. Peki, saçlarımız neden yağlanır?

Saç Neden Yağlanır?

Cevabı basit ve kolaydır. Araştırmalara göre saçlarınız çok çabuk yağlanıyorsa saç derisindeki yağ salgılayan bezler normalden daha fazla yağ üretiyor demektir. Bu yağ bezleri ise saç derisi de dahil olmak üzere vücudumuzdaki her gözenekte bulunmaktadır. Bu yağ bezlerinin görevi ise cildin yumuşak kalmasını ve nemlenmesini sağlamaktadır.

Ancak nasıl ki karma, yağlı ya da kuru cilt tipleri varsa aynı şey saçlarımız içinde geçerlidir. Yani bazı insanların saç derilerinde bulunan yağ bezeleri diğerlerine göre daha aktif ve daha çok yağ üretmektedir.

Saçın Yağlanmasının Diğer Nedenleri

Saç derisindeki gözeneklerin fazla yağ üretmelerinin dışında saçın yağlanmasının başka nedenleri de vardır.

Örneğin saçınızı düzenli olarak yıkamıyorsanız yağ üretimi normal bir düzeyde dahi olsa saçınız bir süre sonra yağlanacaktır.

Kalın telli ve kıvırcık saçlar ince telli düz saçlara göre çok daha çabuk yağlanabilmektedir. Kıvırcık saçları bir diğer dezavantajı ise üretilen yağın saç tellerine eşit miktarda yayılmamasıdır. Yani saç derisinde üretilen yağ, saçın kıvırcık olması nedeni ile de diplerde birikirken saç uçlarına ulaşamaz ve bir süre sonra kuruyan saç uçlarında kırılmalar oluşabilir.

Bunlara ek olarak hormon seviyelerinde yaşanan düzensizliklerin saçın yağlanmasına yol açtığı da bilinmektedir. Hormon seviyelerinin dalgalandığı ergenlik ve hamilelik dönemlerinde ise saçların daha çabuk yağlanması da doğal olarak kabul edilebilir.

Ayrıca hormon düzensizliğine yol açan adet dönemi öncesi ve sırasında saçınız yağlanabilir. Aynı durum herhangi bir nedenden dolayı hormon düzensizliği yaşayan erkekler içinde geçerlidir. Peki, fazla yağın saçlarımıza neden olabileceği sorunlar nelerdir?

Fazla Yağın Saça Neden Olabileceği Sorunlar

Saçlarınız fazla yağlıysa bu yağ kepek oluşumunu da tetikleyebilir. Seboreik dermatit saç derisinde görülen aşırı yağlanmanın neden olduğu diğer sorunlardan biridir.

Sürekli yağlanan saç derisi iltihaplandığında kaşıntılı bir cilt hastalığı olan seboreik dermatite yol açabilir. Saç derisinde yoğun bir kaşıntı, kızarıklık, kabuklanma veya kepeklenme bu cilt hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır.

Saç derisinde oluşan bu sürekli yağlanmalar düzenli olarak temizlenmediğin de ise gözeneklerin tıkanıp dolmasına yol açabilmektedir. Gözenek tıkanıklığında ise sivilce oluşumuna zemin hazırlar ve bu nedenle de saç derisi sivilceleriyle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Saçınız çok çabuk yağlanıyorsa uzmanların önerisine göre saçlarınızı her gün şampuanlamamanız gerekmektedir. Çünkü saçlarınızı her gün şampuanlayıp yağ tamamen temizlendiğinde saç kendisini nemlendirmek için daha fazla yağ üretmeye başlar.

Her 2-3 günde bir yağlı saçlar için özel olarak üretilmiş ve fazla yağı alırken saçı kurutmayan bir şampuan ile saçlarınızı yıkayıp durulamalısınız.

Saç kremi kullanıyor iseniz bu kremi saç diplerinize sürmeyiniz. Çünkü duştan çıktıktan sonra 2-3 saat sonra saç derisinde üretilen yağ bu bölgeyi yeterince nemlendirecektir. Saç kreminizi saç uçlarınızı nemlendirmek için kullanabilirsiniz.

Eğer saçlarınız çok çabuk yağlanıyorsa ve yağ saç uçlarına kadar ulaşıyorsa nemlendirici saç kremi kullanmanıza gerek kalmayabilir.

Çeşitli merhemlerle, özel şampuanlarla tedavi edilebilir. Fakat tedavi süresi oldukça uzundur. Bunun yerine doğal ve bitkisel yollarla kolay ve hızlı bir şekilde saçlarınızdaki yağ probleminden kurtulmanız mümkündür.

Çabuk Yağlanan Saçlara Bitkisel Çözümler

Saçlarınızın arasında veya omuzlara dökülen kepek, çoğu kişi için mahcubiyet simgesi olarak düşünülmektedir. Çoğu kişiler için sorun olan bu yağlı saçlardan kaynaklı oluşan kepek sorununu doğal bir ilaç olan, ısırgan otu kürü ile ortadan kaldırmanız mümkündür.

Isırgan otu maskesi
Malzemeler

750 gram su

1 tutam ısırgan otu

750 gram su kaynatılır ve içine 1 tutam ısırgan otu yani 4-5 gram atılır ve 3 dakika boyunca kaynatılır. Hazırlanan bu karışım süzülüp ılıtılır.

Bu bekletilen su ile temiz saçlar ıslatılır ve saçlarınızda 30 dakika boyunca bekletilir. Ardından saçlarınızı ılık su ile durulayınız. Bu kürü mutlaka temiz saçlarınıza uygulamalısınız.

Ayrıca, bu kürün kısa sürede etki göstermesini istiyor iseniz, saçlarınıza nüfus etmesi için saçınızda yarım saat bekletiniz.

Saçlardaki bu kepeklenmeyi önleyen bu bitkisel kür, ayrıca saçlara parlaklık ve canlılık da katmaktadır. Bu kürler de uygulanan ısırgan otu, taze veya kuru olarak kullanılabilir. Isırgan otunun taze veya kuru olması sonucunu olumsuz bir şekilde etkilemez.

Elma Sirkesi Maskesi
Malzemeler

1 Kahve Fincanı elma sirkesi

1 Çay kaşığı tuz

1 Tatlı taşığı kekik suyu

1 Bardak su

1 Tane nemli sıcak havlu

Elma sirkesi, kekik suyu, tuz ve 1 bardak suyu karıştırınız. Ardından hazırladığınız bu karışımı saç diplerinize masaj yaparak uygulayınız. Ardından nemli ve sıcak bir havlu yardımıyla saçlarınızı sararak 2 saat beklemeniz gerekir.

Maske
Malzemeler

1 Kahve fincanı elma sirkesi

1 Kahve fincanı üzüm sirkesi

1 Çorba kaşığı defne tohumu yağı

1 Çorba kaşığı adaçayı

1 Tatlı kaşığı lavanta

Üzüm sirkesi, elma sirkesi, ada çayı, elma sirkesi ve lavanta karıştırılarak saç diplerinden başlayarak uygulamak mümkündür. Yarım saat gibi bir süre bekledikten sonra saçlar durulanır.

Biberiye kekik maskesi
Malzemeler

1 Tutam biberiye bitkisi

1 Tatlı kaşığı kekik

1 Buçuk su bardağı su

1 tatlı kaşığı kekiği 1 tutam biberiye bitkisini kaynar suda demleyiniz. Karışım yarım saat bekledikten sonra saç diplerinize masaj yaparak iyice yediriniz.

Bitkisel Şampuan
Malzemeler

1 Litre su

2 Tutam sarı kantaron yaprağı

2 Tutam ısırgan otu yaprağı

4 Yumurta

1 Bardak konyak ya da 1 bardak gül suyu

2 Tutam öküzgözü yaprağı

1 Çay bardağı elma sirkesi

2 Tutam biberiye yaprağı

Bir litre suya iki tutam kadar sarı kantaron yaprağı ve ezilmiş kökünü, ısırgan otu yaprağını karıştırarak saçlarınıza uygulayınız.

Ardından 4 tane yumurtayı çırparak saçlarınıza hafifçe masaj yaparak uygulayınız. Bu şekilde 15 dakika kadar bekletiniz. Ardından iyice durulayınız. İsteğinize göre bir bardak konyak ya da bir bardak gül suyu karıştırılarak iyice durulayınız.

Bir başka yöntem ise elma sirkesidir. Elma sirkesi saçlarınıza fazlaca etki yapmaktadır. Saç sorunlarınıza en iyi çözüm elma sirkesidir. Saçlardaki yağlanmayı gidermek için; saçlarınızı yıkadıktan sonra ise son durulama suyuna bir çay bardağı elma sirkesi katarak durulayınız.

Ya da 2 tutam öküzgözü yaprağı ve çiçeği 1 litre su ile karıştırınız. Ardından bu maskeyi de saç diplerinize masaj yaparak uygulayınız. Ya da 2 tutam biberiye yaprağı ve çiçeği bir litre su ile karıştırarak saçlara uygulayabilirsiniz

Yorum yapın