Bugün Black Friday

KAPİTALİZMİN ZAFER, İKTİSADIN MAĞLUBİYET GÜNÜ

Amerikalı alışveriş tutkunlarının heyecanla beklediği gün geldi. Kapitalizmin insanları alış veriş yapan sürülere dönüştürdüğü günde dünyaca ünlü markalar, ikonik tasarımcılar, sıra dışı tasarımlar ve sezonun en iddialı parçaları bugün deliler gibi alış veriş eden kalabalıkları bekliyor.

Black Friday günlerinde yoğunlaşan kalabalık sebebiyle ciddi ve ölümcül kazalar da olmasına rağmen alış veriş çılgınlığı frenlenemiyor. Oluşan isdihamlar insanlık onurunu yaralamakla kalmıyor, aynı zamanda fiziksel sakatlıklar da doğuruyor. Buna rağmen bugün yaşanan çılgınlıklar her sene tekrarlanıyor.

Black Friday (Kara Cuma) ne demek?

‘Black Friday’ Amerika Birleşik Devletleri’nin Şükran Günü’nden sonraki ilk Cuma günü. deniyor. Bu gün mağazaların önü erken saatlerden ititbaren kuyruklarla soluyor ve kapılar açılır açılmaz insanlar birbirini ezerek vitrinlere koşuyor.

‘Black Friday’i bu denli kılan tabi ki insanların hırsı, bu hırsı kamçılayan ise mağazaların yaptıkları indirimler.

Black Friday’e özel mağazalar çok erken saatte açılıyor ve oldukça geç kapanıyorlar. Resmi bir tatil olmasa da özellikle Kanada ve İngiltere’de ‘Black Friday’ günü ciddi şekilde kutlanıyor. Dünyaca ünlü küresel alışveriş siteleri de bu site üzerinden iş yapan çeşitli şirketlerde indirimli satışlar gerçekleştiriyor.

Ne yazık ki sınır tanımayan sermaye, bu günü Amerika sınırları dışında da yaymaya gayret ediyor. Bugün vesilesi ile bazı sanal alışveriş siteleri de insanları çıılgınlığa davet ediyor…

Pek yakında Türkiye’de benzer ççılgınlıklar yaşanırsa şaşmamak gerekiyor!

BLACK FRİDAY NASIL DOĞDU? İKİ FARKLI RİVAYET VAR

Black Friday’in çıkışıyla ilgili iki farklı rivayet öne çıkıyor.

Birincisine göre ‘Black Friday’ Philadelphia’ya ait. 1961 yılında gazetelerde Black Friday ilk defa duyulurken aslında amaç Philadelphia’da alışveriş sebebiyle oluşan yoğun trafik ve kaos ortamıydı. Ancak sonrasında ise Black Friday dünyada akıllıca kullanılan bir pazar haline geldi. Walmart gibi mağazalar kapılarını müşterilerine Black Friday’e özel erken saatlerde açarak hem insanlar için özel indirimlerle olumlu bir geri dönüş alırken hem de ciddi bir kazanç elde ediyorlar.

Diğer rivayete göre ise Şükran Günü, perakendecilerin kara geçtiği tatil döneminin başlangıcı olarak tanımlanıyor. 1980’lerin başında perakendeciler Ocak ayından Kasım ayına kadar olan süreçte zarar ediyorlardı ve karlarının çoğunu Şükran Günü ile başlayan tatil sezonuyla birlikte yapmaya başlıyorlardı.

mistikalem

Yorum yapın