Bebek ölümlerini önlemek için yeni teknoloji WAAA!

Dünyada her yıl 2,8 milyon yenidoğan, besin yetersizliği ve hastalıklar nedeniyle henüz başayamadığı hayatını kaybedior. UNICEF bu yıl yenidoğan ölümlerine dikkat çekmek ve çözüm üretebilecek projelere ulaşmak amacıyla “Unicef’s Wearables for Good” isimli bir kampanya başlattı.

Kampanya kapsamında finale kalan 10 projeden biri de İngiltere Huddersfield Üniversitesi tarafından geliştirilen “WAAA!” adında yeni bir teknoloji. WAAA! bir giyilebilir teknoloji ürünü ve çok düşük bir maliyeti var. 46 ülkeden 250 katılımın sağlandığı projede finale kalmayı başaran tek İngiliz projesi olan WAAA!, bebeklerin göğüslerine bağlanmak suretiyle hayati bulgularını takip ediyor.

İsmini “Wearable, anytime anywhere, APGAR” kısaltmasından alan proje, doğumdan sonraki üç gün süresince kullanılıyor. İsminde yer alan kelimelerden de anlaşılacağı gibi her zaman ve her yerde giyilebilir. İsmindeki dördüncü kelime olan APGAR, bebeklerin doğduğu ilk dakika, saat ve gün içindeki hayati bulgularını değerlendirildiği evrensel bir ölçek. APGAR verilerinin hızlıca alınması projenin en hayati kısmı çünkü bebeklerin hayatını kurtaracak işlevi bu.

WAAA!’nın kullanım şekliyse şu şekilde; doğumdan sonraki üç gün süresince cihaz silikon bantlara oturtularak yenidoğan bebeğin göğüs kısmına bağlanıyor. Cihaz bebeğin vücuduna bağlı olduğu süre boyunca EKG sinyallerini ve kalp atışlarını takip ederek olağan dışı bir sinyal yakaladığında radyo sinyalleriyle detayları SMS olarak en yakın sağlık kuruluşuna iletiyor.

Yorum yapın