Ayak Mantarına ne iyi gelir?

Ayak Mantarına ne iyi gelir?
Birçok kişide ortaya çıkıp varlığı ile rahatsızlık yaratan bir cilt problemidir mantar. Vücutta üremek için karanlık ve sıcak bölgeleri tercih eder, bu bölgeler üremeleri için oldukça elverişlidir. Bu yönden bakılınca kapalı hava almayan ayakkabılar, temizliği düzenli olarak yapılmayan ayaklar, sürekli terleme ve ayakların duştan sonra iyice kurulanmaması mantar oluşumuna neden olabilecek etkenlerdendir.

Herkesin ayağında mantar aynı şekilde görülmeyebilir. Kişilerin ayak parmakların ya da ayak tabanı ve yanlarında da oluşabilirler. Mantarlar su toplamış gibi bir görünümle kabarık, kızarık ve kepeklenme yapan yara görünümünde olabilirler. Mantar kişilerde rahatsız edici bir kaşıntı ve yanma hissi yaratır. Ayakta oluşan mantarın tedavi edilememesinden kaynaklı olarak mantar ayak tırnaklarına bulaşabilir. Ayak tırnaklarına da mantar bulaşmasından sonra tedavi iyice zorlaşır. Mantar tedavisine mutlaka ilk belirtileri görüldüğü anda başlanması gerekmektedir. Mantar tırnağa bulaştığında tırnağın yapısını kalınlaştırarak, tırnakta renk değişimi ve ufalanmalar görülebilir. Tedavi ertelendiğinde ya da yapılmadığında tırnak kaybedilebilir.

Ayak mantarının sebepleri

Ayak mantarına sebep olan birçok faktör bulunmaktadır. Bunlar;

Havuzlar, hamamlar, plajlar, spor salonları ve güzellik salonları gibi ortak kullanım alanlarının hijyeninin yeterince önemsenmeyerek iyi yapılmamasıdır

Kendi şahsınıza ait olmayan terlik ve ayakkabıların kullanımı da mantarın bulaşmasına neden olabilmektedir.

Mantar bulaşıcı bir hastalıktır. Bu yüzden yaralar oluştuktan sonra etrafınızda birlikte yaşadığınız ya da eşyalarınızı ortaklaşa kullandığınız kişilere bulaşmaması için özen göstermeniz gerekmektedir.

Ayaklarınızın bakım ve temizliğine çok dikkat etmelisinizdir. Çoraplarınızı sık sık değiştiriniz. Ayağınıza mümkün oldukça rahat, dar olmayan ayakkabılar giyiniz. Eğer mümkünse her gün aynı ayakkabıyı giymeyiniz en az bir gün arayla ayakkabıyı havalandırarak giyiniz.

Özellikle kış aylarında kullanılan botlar, çizmeler ayağı havasız bırakmaktadır bu durum mantar oluşumunu tetiklemektedir. Bu süreçte çorap seçiminizde oldukça önemlidir. Ayağınızın nemini çekecek pamuklu, yün veya havlu çoraplar kullanabilirsiniz.

Yaz aylarında sandalet, terlik tarzı ayağınızın rahat edeceği, terden ve nemden uzak kalacağı ayakkabılar kullanabilirsiniz. Ayakkabılarınızı nefes alan yapıda olanlardan tercih etmelisiniz de yarar vardır.

Yaz aylarında ayakkabılarınıza antifungal pudra serpmeniz de mantar oluşumuna karşı bir önlem olarak kullanılabilir.

Diyabet hastaları, bağışıklık sistemi zayıf olan ve dolaşım sorunu yaşayan kişiler mantar hastalığına yakalanma konusunda daha yüksek ihtimal taşırlar. Bu kişiler daha tedbirli olmalıdırlar

Manikür ve pedikür yaptıran kişiler güzellik salonlarındaki hijyene dikkat etmelidirler. Kullanılan araçlar birçok kişi için kullanıldığı için onların bakımı ve temizliği kişi için oldukça önemlidir.

Ayak tırnaklarını keserken mümkün oldukça kısa kesilmemelidir. Düz bir şekilde eti kapatacak şekilde kesilmesi gerekmektedir.

Mantar tedavisinde ağızdan ilaçlar ve mantar kremleri kullanılmaktadır. Bu ilaçların mutlaka doktor kontrolü altında kullanılması gerekmektedir.

Mantar tedavisinde kullanılan bitkisel yöntemler nelerdir?

Aynısefa

Aynı sefa bitkisini cezveye koyunuz ve üzerine su ekleyerek kaynatınız. Kaynadıktan sonra ocaktan alınız ve soğumaya bırakınız. Karışım ılıdıktan sonra ayaklarınızın içine sığacağı kadar büyüklükteki bir kaba dökünüz ve ayaklarınızı 10-15 dakika kadar bu suyun içinde bekletiniz. Suyun içinde bekletirken bir yandan ayaklarınıza hafifçe masajda yapabilirsiniz. Aynı sefa bitkisinden yapılmış kremi de mantarlı bölgeye uygulamanızda yarar vardır.

Sarımsak

Tahta bir havanın içerisinde 7-8 diş sarımsağı üzerine bir tutam tuz ekleyerek eziniz.Tuzla beraber ezdiğiniz sarımsağı cam bir kavanoza alınız ve üzerine az bir miktarda alkol ekleyiniz. Cam kavanozda bu karışımı 3-4 saat kadar bekletiniz ve sonra çalkalayıp başka bir cam kavanoza süzünüz. Ayaklarınızı iyice yıkayıp temizledikten sonra hazırladığınız sarımsaklı kremi pamuk yardımıyla mantarlı bölgelere sürünüz ve üzerini pamuk ile kapatınız. Bu şekilde 3 saat kadar karışımı ayağınızda bekletiniz. Süre dolduktan sonra pamukları ayağınızdan çıkararak ayağınızı sabunlu su ile yıkayarak temizleyiniz. Yıkadıktan sona ayağınızı mutlaka kurulayınız. Bu uygulamayı en az 15 gün boyunca özellikle geceleri uygulamanızda yarar vardır.

Elma sirkesi

Isıtıcıda bir litre su ısıtınız. Isıttığınız bu suyun içine yarım litre elma sirkesi ekleyiniz ve karıştırınız. Elde ettiğiniz bu karışım ayaklarınızın içine sığabileceği bir kaba koyunuz ve 45 dakika kadar ayaklarınızı suda bekletiniz. Bu yöntemi haftada iki kere uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera

Ayak temizliği için aloe vera yağı oldukça etkilidir. Yağı mantarlı bölgeye sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa pamuk yardımıyla silerek uygulayabilirsiniz.

Paudora

Mantar tedavisinde oldukça etkili yöntemlerden bir diğeri de bu bitkidir. Paudora bitkisinin çayını yaparak içebilirsiniz ve ayaklarınızı hazırladığınız bu çayda bekleterek yıkayabilirsiniz. Bu uygulamayı yaparken ayaklarınızı sık sık bitkisel sabunlarla yıkamanız ve iyice kurulamanız da ayağınızdaki mantar sorununun ortadan kalkması için iyi gelecektir.

Tedavisi yapılmayan ayak mantarı ayak tırnaklarına sıçrayabilir, iltihap oluşmasına ve ciltte çatlaklara neden olabilir. Bu nedenle mantardan şüphelendiğiniz anda bir doktora başvurarak uygun görünen tedaviye başlanmalıdır. Doktorun verdiği ilaçlara ek olarak bitkisel tedavi yöntemlerini kullanmalısınızdır. Unutmamalısınız ki ayak mantarında en önemli faktör temizliktir. Bu süreç içerisinde ayak temizliğinize çok dikkat etmelisiniz.

Yorum yapın