Ankara: Vur yetkisinden Rusya nın haberi vardı

GAZETE HABERTÜRK

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, “Suriye sınırında devriye uçuşu yapan pilotlara ‘Vur’ yetkisi verildi” bilgisinin, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi’ne Rus uçağının düşürülmesi öncesinde iletildiğini belirtti. Rus uçaklarının, ekim ayı başında Türk hava sahasını ihlal etmesi üzerine büyükelçinin Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığını anımsatan yetkililer, “Büyükelçiye pilotların vurma talimatı olduğu, tekrarı halinde sorumluluğun Rus makamına ait olacağı net olarak söylendi. Maalesef ihlalde bulunan uçaklar da ikazları dikkate almadı ve uçağa angajman kuralları uygulandı. Bu olaydan dolayı üzüntü duyuyoruz. Üst seviyelerde ifade ettik. Ama gerekli izahat ve uyarıları tekrar tekrar yaptık. Bu hadisenin sorumluluğu ülkemize ait değil” dedi.

PUTİN KARARNAMEYİ İMZALADI! Rusya Devlet Başkanı Vladimir Pu…CÜMLELERİN SAVAŞI!Türkiye, ekonomik ve sosyal…

‘SURİYE, RUSYA-TÜRKİYE KRİZİ DEĞİL’

“Suriye konusunu, Türkiye ile Rusya arasında bir kriz olarak görmüyoruz” görüşünü dile getiren yetkililer, “Biz hem hava hem de kara sahamızı yani sınırlarımızı korumak için kararlıyız. Bu konuda ne kadar kararlı olduğumuzu angajman kurallarımızı çalıştırarak gösterdik” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’un 3-4 Aralık’ta yapılacak AGİT Zirvesi nedeniyle Belgrad’da olacağını ve her iki bakanın programlarının uyması halinde görüşebileceğini vurguladı.

Yorum yapın