ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı: İran, terörün en büyük destekçisi

Mike Pompeo, Adil El Cubeyr ile düzenlediği ortak basın toplantısında, İran için “terörün en büyük destekçisi” nitelemesini yaptı ve Washington’un teröre karşı mücadelede Suudi Arabistan’ın yanında yer almaya hazır olduğunu vurguladı.

Al Arabiya İngilizce’ye göre, İran’ı, Yemen’deki Husilere silah sağlayarak bölgeyi istikrarsızlaştırmakla suçlayan Pompeo, nükleer antlaşmanın, Yemen’de milisleri eğitip silahlandıran İran’ın davranışlarını değiştirmediği eleştirisinde bulundu.

Mike Pompeo ayrıca Suudi Arabistan’da gerçekleştirilen ve planlanan reformaları, “Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 ile başardıkları bize ilham veriyor” sözleriyle övdü.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El Cubeyr ise, İran’a daha fazla yaptırım uygulanması gereğini vurguladı ve İran’ın ihalleri ve desteklediği Husilerin Yemen’den Suudi Arabistan’a fırlattıkları füzelere işaret etti.

TRUMP’IN İRAN POLİTİKASINA TAM DESTEK

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran politikasına tam destek veren El Cubeyr, “Trump’ın İran politikasını, özellikle nükleer anlaşmaya ilişkin politikasını destekliyoruz” dedi.

Cuma günü Brüksel’de NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katıldıktan sonra dün Riyad’a giderek Ortadoğu gezisine başlayan Mike Pompeo, İsrail ve Ürdün’ü de ziyaret edecek.

(ANKA)

Yorum yapın